Home > ΤΕΧΝΕΣ > Ανακοινώθηκαν οι υποψηφιότητες των βραβείων BAFTA για το 2018!

Ανακοινώθηκαν οι υποψηφιότητες των βραβείων BAFTA για το 2018!

///
Comments are Off

«Το Σχήμα Του Νερού» από τον Guillermo Del Toro οδηγεί την κούρσα των «βρετανικών Όσκαρ» με 12 υποψηφιότητες.

Η Βρετανική ακαδημία κινηματογράφου ανακοίνωσε τις υποψηφιότητες για τα φετινά βραβεία BAFTA. Η απονομή των «βρετανικών Όσκαρ» θα πραγματοποιηθεί στο Royal Albert Hall του Λονδίνου, την Κυριακή 18 Φεβρουαρίου, με παρουσιάστρια την Joanna Lumley.

Η νέα ταινία του Guillermo Del Toro «Το Σχήμα Του Νερού» είναι ένα από τα μεγάλα φαβορί της χρονιάς, καθώς είναι υποψήφιο για βραβείο σε 12 κατηγορίες, ενώ «Η πιο σκοτεινή ώρα» και «Οι τρεις πινακίδες έξω από το Έμπινγκ, στο Μιζούρι» ακολουθούν με εννιά υποψηφιότητες η κάθε μια. Το «Blade Runner 2049» και η «Δουνκέρκη» έχουν από οχτώ υποψηφιότητες, ενώ το «Εγώ, η Τόνια» έχει πέντε.

H νέα ταινία του Guillermo Del Toro είναι το μεγάλο φαβορί των φετινών BAFTA.

Το περασμένο σαββατοκύριακο απονεμήθηκαν οι Χρυσές Σφαίρες στο Χόλυγουντ, με τους αστέρες να εμφανίζονται στο λαμπρή τελετή φορώντας μαύρα, διαμαρτυρόμενοι για τα φαινόμενα σεξουαλικής παρενόχλησης και κακοποίησης που στην βιομηχανία του κινηματογράφου που έχουν αποκαλυφθεί. Οι διοργανωτές των BAFTAs έχουν ανακοινώσει από την πλευρά τους θα «ρίξουν φως» στο σκάνδαλο που έχει προκαλέσει τριγμούς στο Χόλυγουντ και τον χώρο του θεάματος.

Οι υποψηφιότητες για τα φετινά BAFTA έχουν ως εξής:

Best film

  • «Να με φωνάζεις με τ’ όνομά σου»
  • «Η πιο σκοτεινή ώρα»
  • «Δουνκέρκη»
  • «Το Σχήμα Του Νερού»
  • «Οι τρεις πινακίδες έξω από το Έμπινγκ, στο Μιζούρι»

Outstanding British film

  • «Η πιο σκοτεινή ώρα»
  • «Ο θάνατος του Στάλιν»
  • «God’s Own Country»
  • «Λαίδη Μάκμπεθ»
  • «Πάντινγκτον 2»
  • «Οι τρεις πινακίδες έξω από το Έμπινγκ, στο Μιζούρι»

Outstanding debut by a British writer, director or producer

  • «The Ghoul» – Gareth Tunley, Jack Healy Guttman, Tom Meeten
  • «I Am Not a Witch» – Rungano Nyoni, Emily Morgan
  • «Jawbone» – Johnny Harris, Thomas Napper
  • «Kingdom of Us» – Lucy Cohen
  • «Λαίδη Μάκμπεθ» – Alice Birch, William Oldroyd, Fodhla Cronin O’Reilly

Best film not in the English language

  • «Εκείνη»
  • «First They Killed My Father»
  • «Η Υπηρέτρια»
  • «Χωρίς αγάπη»
  • «Ο εμποράκος»

Best documentary

  • «City of Ghosts»
  • «Δεν είμαι ο νέγρος σου»
  • «Icarus»
  • «An Inconvenient Sequel»
  • «Jane»

Best animated film

  • «Coco: Το γεύμα του Δάντη»
  • «Loving Vincent»
  • «Εγώ, ο Κολοκυθάκης»

Best director

  • Denis Villeneuve, «Blade Runner 2049»
  • Luca Guadagnino, «Να με φωνάζεις με τ’ όνομά σου»
  • Christopher Nolan, «Δουνκέρκη»
  • Guillermo Del Toro, «Το Σχήμα Του Νερού»
  • Martin McDonagh, «Οι τρεις πινακίδες έξω από το Έμπινγκ, στο Μιζούρι»

Best original screenplay

  • «Τρέξε!»
  • «Εγώ, η Τόνια»
  • «Lady Bird»
  • «Το Σχήμα Του Νερού»
  • «Οι τρεις πινακίδες έξω από το Έμπινγκ, στο Μιζούρι»

Best adapted screenplay

  • «Να με φωνάζεις με τ’ όνομά σου»
  • «Ο θάνατος του Στάλιν»
  • «Film Stars Don’t Die in Liverpool»
  • «Molly’s Game»
  • «Πάντινγκτον 2»

Best actress

  • Annette Bening, «Film Stars Don’t Die in Liverpool»
  • Frances McDormand, «Οι τρεις πινακίδες έξω από το Έμπινγκ, στο Μιζούρι»
  • Margot Robbie, «Εγώ, η Τόνια»
  • Sally Hawkins, «Το Σχήμα Του Νερού»
  • Saoirse Ronan, «Lady Bird»

Best actor

  • Daniel Day-Lewis, «Αόρατη κλωστή»
  • Daniel Kaluuya, «Τρέξε!»
  • Gary Oldman, «Η πιο σκοτεινή ώρα»
  • Jamie Bell, «Film Stars Don’t Die in Liverpool»
  • Timothée Chalamet, «Να με φωνάζεις με τ’ όνομά σου»

Best supporting actress

  • Allison Janney, «Εγώ, η Τόνια»
  • Kristin Scott Thomas, «Η πιο σκοτεινή ώρα»
  • Laurie Metcalf, «Lady Bird»
  • Lesley Manville, «Αόρατη κλωστή»
  • Octavia Spencer, «Το Σχήμα Του Νερού»

Best supporting actor

  • Christopher Plummer, «Όλα τα λεφτά του κόσμου»
  • Hugh Grant, «Πάντινγκτον 2»
  • Sam Rockwell, «Οι τρεις πινακίδες έξω από το Έμπινγκ, στο Μιζούρι»
  • Willem Dafoe, «The Florida Project»
  • Woody Harrelson, «Οι τρεις πινακίδες έξω από το Έμπινγκ, στο Μιζούρι»

Best original music

  • «Blade Runner 2049»
  • «Η πιο σκοτεινή ώρα»
  • «Δουνκέρκη»
  • «Αόρατη κλωστή»
  • «Το Σχήμα Του Νερού»

Best cinematography

  • «Blade Runner 2049»
  • «Η πιο σκοτεινή ώρα»
  • «Δουνκέρκη»
  • «Το Σχήμα Του Νερού»
  • «Οι τρεις πινακίδες έξω από το Έμπινγκ, στο Μιζούρι»

Best editing

  • «Baby Driver»
  • «Blade Runner 2049»
  • «Δουνκέρκη»
  • «Το Σχήμα Του Νερού»
  • «Οι τρεις πινακίδες έξω από το Έμπινγκ, στο Μιζούρι»

Best production design

  • «Η πεντάμορφη και το τέρας»
  • «Blade Runner 2049»
  • «Η πιο σκοτεινή ώρα»
  • «Δουνκέρκη»
  • «Το Σχήμα Του Νερού»

Best costume design

  • «Η πεντάμορφη και το τέρας»
  • «Η πιο σκοτεινή ώρα»
  • «Εγώ, η Τόνια»
  • «Αόρατη κλωστή»
  • «Το Σχήμα Του Νερού»

Best make up & hair

  • «Blade Runner 2049»
  • «Η πιο σκοτεινή ώρα»
  • «Εγώ, η Τόνια»
  • «Βικτώρια και Αμπντούλ»
  • «Θαύμα»

Best sound

  • «Baby Driver»
  • «Blade Runner 2049»
  • «Δουνκέρκη»
  • «Το Σχήμα Του Νερού»
  • «Star Wars: Οι τελευταίοι Τζεντάι»

Best special visual effects

  • «Blade Runner 2049»
  • «Δουνκέρκη»
  • «Το Σχήμα Του Νερού»
  • «Star Wars: Οι τελευταίοι Τζεντάι»
  • «Ο πλανήτης των πιθήκων: Η σύγκρουση»

Best British short animation

  • «Have Heart»
  • «Mamoon»
  • «Poles Apart»

Best British short film

  • «Aamir»
  • «Cowboy Dave»
  • «A Drowning Man»
  • «Work»
  • «Wren Boys»

EE Rising Star award

  • Daniel Kaluuya
  • Florence Pugh
  • Josh O’Connor
  • Tessa Thompson
  • Timothée Chalamet

via